“پاتوقی برای آنان که با برداشتن گام‌های کوچک اما مستمر، به دنبال تغییرات بزرگ‌اند”

کتاب اثر مرکب-قسمت اول

خلاصه کتاب
“اثر مرکب”
(قسمت اول)
نویسنده: دارن هاردی
ترجمه: لطیف احمدپور – میلاد حیدری
نشر شریف
خلاصه نویس: وحید پوراسماعیلی
پاییز۹۶

• تحسین های اثر مرکب: صفحات ۲۱ تا ۳۲
• پیام ویژه آنتونی رابینز: صفحات ۳۳ تا ۳۶

• مقدمه (صص۳۷ تا ۴۱):
مدتهاست به بازی گرفته شده‌اید. هیچ فرمول مخفی، نوش‌داروی سحرآمیز یا راه‌حل ساده‌ای برای موفقیت وجود ندارد. نمی توان با روزی دو ساعت وب گردی به درآمد کلان رسید. هیچ‌ وقت نمی ‌توانید با مالیدن یک کرم بر روی صورت ‌تان، بیست ‌سال جوانتر شوید. ما بینش ‌مان را دربارۀ اصول ساده، اما عمیقی که برای موفقیت لازم است از دست داده ایم. موفقیت در دنیا به سرعت به وجود نمی ‌آید.
این کتاب می خواهد اصول موفقیتِ اثبات شده با زمان و تمرین های لازم را به شما بیاموزد تا نتایجی پایدار و قابل سنجش به وجود آورید. من این اصول را در زندگی خود به کار بسته ام و با استفاده از اثر مرکب، به موفقیت‌های قابل توجه دست یافتم که در این کتاب بیان می دارم. این کتاب بیان حقایقی مهم، ساده، قدیمی، اثبات شده و کاربردی است که مستند به این موارد است: تجربه‌های شخصی خودم، نتایج برآمده از غور فراوان در اقیانوس اطلاعات مربوط به موفقیت و پیشرفت شخصی، و خردمندی حاصل از مطالعۀ آموزه ها و عادت های بعضی از موفق ترین آدم های جهان. این کتاب بیان نظریه‌های تکراری نیست.
• یک هشدار مهم قبل از مطالعه ادامه کتاب:
کسب موفقیت سخت است. این راه، فرایندی پرزحمت، ملال‌آور و حتی بعضی وقت‌ها خسته‌کننده است. پولدارشدن، نافذ و جهانی‌شدن در رشته خودتان، آهسته و دشوار اتفاق می‌افتد. اگر اهل کار، نظم و تعهد هستید این کتاب برای تان مفید است.
شما همین الان تقریبا تمام مطالب لازم برای موفقیت را می‌دانید. شما به یادگیری بیش‌تری احتیاج ندارید، بلکه شما یک برنامه عملی جدید می‌خواهید. وقت آن رسیده است رفتارها و عادت‌های جدید در خودتان خلق کنید. این کتاب و ابزارهایی که برای پشتیبانی شما فراهم ساخته ام، بهترین چیزهایی را به شما ارائه می دهند که شنیده ام، دیده ام، مطالعه کرده ام و آزموده ام. یک کتاب کوچک متحول کنندۀ زندگی، و در ضمن بسیار ساده. بیایید شروع کنیم.
فصل اول : اثر مرکب در عمل (صص ۴۳تا۶۲)
آنکه آهسته و پیوسته رود، همیشه برنده است. من موفقم نه به این دلیل که بهترین یا باهوش ترین شخص هستم؛ برای اینکه عادات مثبتی را در خودم پرورش داده ام و در به کاربستن آنها هم، ثبات و پایداری دارم. ثبات و پایداری، کلید نهایی موفقیت است.
پدرم مربی اصلی نظم و پایداری من است. او در عمل به من یاد داد که مشکل و نقص خود را باید با سخت کوشی و تلاش مستمر و بیشتر جبران کنید. اگر در چیزی خوب نبودم باید بیشتر و هوشمندانه تر تلاش می کردم. روش او هم زیاد دستور دادن نبود؛ اجازه داشتیم خودمان از موضوع سر در بیاوریم و مسئولیت شخصی آن را قبول کنیم. روش او تقدیر از موفقیت و پیشرفت مان بود و تنبیه ما، محرومیت از تشویق او.
از فلسفه های پدر: آدمی باش که “نه” می گوید، با همرنگ جماعت شدن هیچ موفقیت بزرگی به دست نمی آید. غیر معمول باش، یک آدم فوق العاده.
اثر مرکب از رازی پرده بر می دارد که در پشت موفقیت من وجود دارد. جامعه ما اعقادشان را در مورد خوبی و ارزش سخت کوشی و تلاش های مداوم و پایدار از دست داده است. بیایید موانع را یکی یکی بررسی کنیم.
• شما نتیجۀ نهایی اثر مرکب را تجربه نکرده اید..
اثر مرکب، اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. با اینکه نتایج بزرگی حاصل می‌شود، اما قدم‌هایی که برمی‌دارید کوچک هستند. نباید فریب سادگی اثر مرکب را بخوریم؛ مثلا بعد از ۸ روز دویدن دست بکشیم چون هنوز اضافه وزن داریم. پایداری بر انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه و زمان، برای ما تفاوت‌های بنیادین به وجود می‌آورند.
انتخاب های کوچک هوشمندانه + پایداری + زمان = تفاوت های بنیادین

مثالهایی برای نشان دادن نتیجه اثر مرکب:
۱٫ سکه جادویی:
انتخاب بین سه میلیون دلار و سکه ای یک سنتی که در ۳۱ روز آینده، هر روز ارزشش دو برابر می شود. انتخاب سکه، در نهایت ثروتی چند برابر ایجاد می کند.
چیزهای خیلی کمی هستند که به اندازۀ جادوی اثر مرکب مؤثر و برانگیزاننده باشند. به شکل حیرت انگیزی، این نیرو در همه جنبه های زندگی مؤثر و قدرتمند است.
۲٫ سه دوست:
سه دوست صمیمی را در نظر بگیرید که کنار هم بزرگ شده‌اند. دریک محل زندگی می‌کنند، حساسیت‌هایی شبیه به هم دارند. درآمد سالانه هرکدام در حدود ۵۰هزار دلار است. هرسه ازدواج کرده‌اند سلامتی و وزن طبیعی دارند و فقط کمی درباره ی “چاقی بعد از ازدواج “ نگران هستند.
۱٫ “لری” همان کارهای همیشگی را انجام می‌دهد و از این وضع هم تا حدودی راضی است؛ فقط گاهی اوقات گله‌مند است که چرا هرگز چیزی تغییر نمی‌کند.
۲٫ “اسکات” تصمیم دارد یک سری تغییرات مثبت کوچک و به‌ظاهر بی‌اهمیت را شروع کند. مثل: شبی ده صفحه از یک کتاب خوب را بخواند، توی مسیر تا محل کارش فایل‌های صوتی آموزشی یا انگیزشی گوش کند. روزانه فقط۱۲۵کالری از برنامه غذایی‌اش حذف کند.(مثلا با جایگزین‌کردن سس خردل به جای سس مایونز برای ساندویچ). علاوه بر این‌ها،۲۰۰۰گام اضافی پیاده‌روی به برنامه روزانه‌اش اضافه کند. که کارسختی هم نیست. اسکات تصمیم جدی دارد همه این‌ها را هرروز انجام دهد و به خود تعهد داده است.
۳٫ “براد” برعکس اسکات چند انتخاب بد انجام داده است: به‌تازگی یک تلویزیون جدید با صفحه نمایش بزرگ خریده (درنتیجه: صرف وقت بیشتر برای تماشای برنامه مورد علاقه‌اش). امتحان‌کردن دستورالعمل‌هایی که درشبکه آشپزی دیده (لازانیا و انواع دسرها). قراردادن یک میز نوشیدنی‌های الکلی در اتاق پذیرایی‌اش و اضافه‌کردن هفته‌ای یک نوشیدنی الکی به برنامه غذایی‌اش. این‌ها چیزهای زیادی نیستند. براد فقط می‌خواهدکمی بیش‌تر لذت ببرد.
در آخر ماه پنجم، هیچ تفاوت مشهود و محسوسی بین لری، اسکات وبراد وجود ندارد. اسکات هرشب کمی کتاب می‌خواند و هرروز مسیررفتن به محل کارش به فایل‌های صوتی گوش می‌دهد. براد از زندگی‌اش لذت می‌برد و کار کم‌تری انجام می‌دهد. لری هم همان کارهای همیشگی‌اش را می‌کند.
هرچند هرکدام الگوهای رفتاری خودشان را دارند ولی پنج ماه به اندازه کافی طولانی نیست که هرگونه افت یا بهبود واقعی در وضعیت و موقعیت‌شان ایجاد کند.
درانتهای ماه دهم، هنوز هم نمی‌توانیم تغییرات قابل‌توجهی در زندگی‌شان ببینیم. وقتی به انتهای ماه هجدهم می‌رسیم، تفاوت‌هایی جزیی ولی قابل اندازه‌گیری در این سه دوست ظاهر می‌شود. ولی حدود ماه بیست‌وپنجم، تفاوت‌های آشکار و واقعا قابل اندازه‌گیری نمایان می‌شوند. در انتهای ماه بیست و هفتم، تفاوت‌های بزرگ و فاحشی بین آن‌ها وجود دارد و در ماه سی‌ویکم، تغییرات و تفاوت‌های آن‌ها تکان‌دهنده وشگفت‌انگیز است. حالا براد چاق است، در‌حالی که اسکات آراسته و خوش‌اندام محسوب می‌شود.
و البته تفاوت‌های مهمتر: اسکات تقریبا با هزارساعت خواندن کتاب‌های خوب و گوش‌کردن به فایل‌های صوتی، روی پیشرفت شخصی خود سرمایه‌گذاری کرده و با به‌کار بستن دانشی که به‌دست آورده، ترفیع شغلی گرفته و حقوقش هم بیشتر شده است. بهتر از همه این‌ها، بهبود زندگی زناشویی‌اش و داشتن روابطی گرم با همسرش می‌باشد. براد چطور؟ از کارش ناراضی است و زندگی زناشویی پر از مشکلات و در معرض خطری دارد. و لری تقریبا همان جایی است که دوسال‌ونیم پیش آنجا قرار داشت؛ جز اینکه حالا از زندگی بیش‌تر شکایت می‌کند.
در واقع موفقیت اسکات نتیجه انتخاب‌های کوچک و هوشمندانه اوست که در طول زمان و با پشتکار انجام شده‌اند.
۳٫ اثر موجی
نتایج اثر مرکب، عمیق تر از نتایج چشمگیر مثال های قبل است. حتی یک تغییر کوچک، اثر موجی ناخواسته و غیرمنتظره ای به وجود می آورد، چه در بعد مثبت و چه منفی، و کل زندگی شخص را تحت تأثیر قرار دهد. براد دستور پخت شیرینی را عمل می کند و تشویق اطرافیان و تکرار آن و خوردن مکرر شیرینی، اندک اندک سبب بدخوابی در شب می شود. برخواستن صبح همراه با خستگی، سبب کمی بدخلقی می شود. کم خوابی و بدخلقی، بهره وری شغلی اش را پایین می آورد و …؛ اینها باعث روی آوری بیشتر به غذا(استرس از دلایل پرخوری است) . کم کم تأثیر بر روابط خانوادگی و …؛ کاهش انرژی و شادی، او را به عیب جویی از خودش و دیگران می کشاند و …، هیکل بدفرم، اعتماد به نفسش را کم می کند و …. . همه اینها روی رابطه با همسرش تأثیری بد می گذارد و رابطه آنها روزبروز بدتر می شود. براد جای اینکه درک کند انتخاب ها و عادت های بد او دلیل اصلی مشکلات شان است، همیشه همسرش را سرزنش می کند و او را مقصر می داند. اینکه به جای نگاه کردن به درون خودمان و انجام کارهای لازم برای از بین بردن اشتباهاتمان، معتقدیم که مشکل از دیگران است، یکی از اصول معمول در علم روان شناسی است.
انتخاب های کوچک روزانه براد، موجی را خلق کرد که در همۀ جنبه های زندگی‌اش، مشکلات و آسیب هایی به وجود آورد. این انتخاب های کوچک در مورد اسکات موج مثبت گسترده ای ایجاد کرد.
خبر خوب این است که اثر مرکب، قابل پیش‌بینی و قابل اندازه‌گیری است. ولی جامعه ما را جوری شرطی کرده است که به اثربخشی تلاش های بزرگ، به شدت اعتقاد داریم، ولی قضیه کاملا برعکس است.
مشکل‌ترین جنبه اثر مرکب این است که مجبوریم قبل از اینکه بتوانیم نتایج آن را ببینیم مدت زمانی را به طور پایدار و مؤثر در آن زمینه تلاش کنیم. راز موفقیت، سخت‌کوشی، نظم و عادت‌‌های خوب است، چیزی که نیاکانمان خوب می‌دانستند. ثروت جایی پایدار می ماند که صاحب آن برای خلق ثروت، انضباط و شخصیت خود را رشد داده باشد. و البته یادمان باشد که کارهایی را که سبب موفقیت تان شده است رها نکنید.
وقت آن است که اگر برای نجات کشورمان که نه، حداقل برای موفقیت بیش‌تر و پیشرفت خودمان، شخصیتمان را تغییر دهیم.
تعهد: حالا که شیوه اثر مرکب را فهمیدید با خود متعهد کنید که با واقعیت روبرو شوید و به دنبال راه‌های سریع و شانسی برای موفقیت، ثروت و سلامتی نباشید. تنها راه رسیدن به موفقیت، انجام پیوستۀ کارهای معمولی، غیرجذاب، غیرمهیج و نظم و ترتیب های سخت روزانه است. زندگی رویایی‌تان وقتی اتفاق می افتد که اثر مرکب را به خدمت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *