“پاتوقی برای آنان که با برداشتن گام‌های کوچک اما مستمر، به دنبال تغییرات بزرگ‌اند”

کتاب صبح جادویی-قسمت دوم

خلاصه کتاب

“صبح جادویی”

(قسمت دوم: فصل­های ششم تا نهم)

نویسنده: هال الرود

ترجمه: لطیف احمدپور

انتشارات نوآوران سینا

خلاصه نویس: وحید پوراسماعیلی (تابستان۹۶)

فصل ششم: منجی‌های زندگی

شش راهکار حیاتی برای زندگی­کردن با تمام قوا

موفقیت چیزی است که شما با شخصی که به آن تبدیل می شوید، جذبش می کنید. “جیم ران”

با به کارگیری منجی های زندگی، که هریک می توانند یک یا چند جنبه از جنبه های جسمانی، عقلانی، هیجانی و معنوی زندگی تان را بهبود بخشند، می توانید به شخصی تبدیل شوید که با آن می توانید زندگی رؤیایی تان را خلق کنید.

منجی اول: سکوت

در یک ساعت سکوت می توان بیشتر از یک سال کتاب خواندن، مطلب یاد گرفت. “متیو کلی”

مقصود از سکوت، سکوت هدفمند است. یعنی در حالی که هدفی بسیار سودمند رد ذهن دارید، مدتی را در سکوت سپری کنید. سکوت یکی از بهترین روش ها برای کاهش سریع اضطراب و افزایش خودآگاهی است.

برخی از فعالیتهایی که می توان در زمان سکوت انجام داد: درون کاوی، دعاکردن، تفکر عمیق، تنفس عمیق، قدردانی

منجی دوم: تلقین به خود(جملات تأکیدی مثبت)

تکرار تلقین هاست که منجر به باورها می شود. وقتی که یک باور به یک اعتقاد راسخ تبدیل می شود اتفاقات رخ می دهند. “محمدعلی کلی”

تلقین ها به شما اجازه می دهند تا قالب ذهنی (افکار، باورها، توجهات و…) مورد نیازتان را طراحی کرده و توسعه دهید تا در هر یک از جنبه های زندگی تان به سطح بالاتری برسید.

۵قدم ساده برای خلق تلقین های مثبت

۱٫واقعاً خواهان چه هستید ۲٫چرا آنها را می خواهید ۳٫برای دستیابی به آنها باید به چه کسی تبدیل شوید ۴٫برای دستیابی به آنها متعهد به انجام چه کاری می شوید ۵٫از سخنان الهام بخش بهره بگیرید.

منجی سوم: تجسم

به دنیا چنان نگاه کن که دوستش داری، نه چنان که هست. “رابرت کولیر”

تجسم خلاق یا تصویرسازی ذهنی به فرایند به کارگیری تخیلات برای خلق تصاویر ذهنی از رفتارها و نتایج زندگی واقعی برای ایجاد نتایج مثبت در جهان بیرونی اطلاق می شود.

سه قدم ساده برای تجسم: ۱٫ آماده شدن  ۲٫ تجسم چیزی که واقعاً خواهانش هستید  ۳٫ تجسم شخصی که لازم است باشید و کاری که لازم است انجام دهید.

منجی چهارم: ورزش

اگر برای ورزش کردن وقت نگذارید احتمالاً باید وقت تان را صرف دست و پنجه نرم کردن با بیماری کنید.     “رابین شارما”

اگر می خواهید تندرستی تان را حفظ کنید و سطح انرژی تان را افزایش دهید، باید به طور منظم ورزش کنید.

منجی پنجم: مطالعه

مطالعه کردن برای ذهن ما همان نقشی را دارد که ورزش کردن برای بدن و دعا کردن برای روح. ما به همان کتابهایی تبدیل می شویم که می خوانیم. “متیو کلی”

هدف از مطالعه کردن یادگیری از متخصصان است؛ کسانی که آنچه شما قصد انجامش را دارید قبلاً انجام داده اند. سریع ترین راه برای دستیابی به خواسته هایتان، الگوقراردادن افراد موفقی است که قبلاً به آنچه شما می خواهید دست یافته اند.

هر روز قبل از اینکه شروع به مطالعه کنید ا زخودتان بپرسید چرا این کتاب را می خوانید و خواندن آن چه نفعی برایتان دارد و نتیجه را به خاطر بسپارید. به شدت توصیه می کنم کتاب های پیشرفت شخصی خوب را چندین بار مطالعه کنید.

منجی ششم: نوشتن (مکتوب کردن)

آنچه می نویسید و مکتوب می کنید، درمانی است که هیچ هزینه ای ندارد. “دیانا راب”

نوشتن به شما کمک می کند تا بینش ها، ایده ها، پیشرفت ها، موفقیت ها، آموخته ها و هم چنین فرصت ها و حوزه های پیشرفت شخصی تان را ثبت کنید.

داشتن یک دفترچه ثبت وقایع روزانه مزایای ارزشمند بسیاری دارد:

  1. دستیابی به درکی روشن؛
  2. تسخیر ایده ها؛
  3. بازنگری آموخته های قبلی؛
  4. تصدیق پیشرفت ها؛

سه گام ساده برای شروع ثبت وقایع روزانه:

۱٫انتخاب یک قالب دیجیتال یا سنتی  ۲٫تهیه دفترچه  ۳٫تصمیم گیری دربارۀ مطالب (انواع بی شماری از دفترچه های مختص ثبت وقایع و جنبه های مختلفی از زندگی هستند که می توانید دربارۀ آنها بنویسید. دفترچه اهداف، دفترچه قدردانی، دفترچه رؤیاها و …)

ترتیب به کارگیری منجی های زندگی نیز می تواند بر حسب اولویت های شما شخصی سازی شود.

 

 

فصل هفتم: جادوی شش دقیقه ای برای افراد پرمشغله

پیشنهاد نویسنده محدودکردن خود به برنامه صبح جادویی شش دقیقه ای نیست، اما برای روزهایی که به دلیل مشغلۀ زیاد دچار کمبود وقت می شوید، این برنامۀ شش دقیقه ای می تواند یک راهکار قدرتمند برای شتاب بخشیدن به پیشرفت شخصی شما باشد.

 

 

فصل هشتم: تطبیق صبح جادویی با سبک زندگی برای دستیابی به اهداف و رؤیاها

صبح جادویی ۱۰۰درصد قابلیت شخصی سازی دارد. از زمان بیدارشدن تا کل مدت صبح جادویی و فعالیت هایی که انجام می دهید و مدت زمان و ترتیب فعالیت ها، همه چیز قابلیت شخصی سازی دارد.

با درنظر داشتن این موضوع که افراد مختلف برنامه های متفاوتی دارند، اساس صبح جادویی همچنان این است که اگر همواره ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید، می توانید هر روز زمانی را صرف بهبود خودتان و ایجاد تحول در زندگی تان کنید.

در واقع هدف از صبح جادویی این است که هدفمند بیدار شوید (مزیت های سحرخیزی و پیشرفت شخصی را ترکیب کنید) و خیلی به فعالیت هایی که انجام می دهید ارتباطی ندارد.

آمیختن چیزهای مختلف و حفظ تنوع در صبح جادویی بسیار حائز اهمیت است، درست مانند یک رابطه که همیشه می خواهید ترکیبی از سرگرمی و هیجان در آن وجود داشته باشد تا خسته کننده و ملال آور نشود.

انسان ها به تنوع نیاز دارند. بسیار مهم است که بتوانید فرایند صبح جادویی را تازه و باطراوت نگه دارد.

به یاد داشته باشید لحظه ای که مسئولیت کامل تمام وقایع زندگی تان را قبول کنید، زمانی است که مدعی برخورداری از قدرت تغییر هر چیزی در زندگی تان می شوید.

 

 

فصل نهم: از تحمل ناپذیر تا توقف ناپذیر

(راز شکل دهی به عادت‌هایی که زندگی‌تان را متحول می‌کنند.)

اگر شخصی زندگی موفقیت‌آمیزی دارد مسلماً عادت‌هایی دارد که باعث خلق و حفظ موفقیت او در زندگی می‌شوند؛ لذا هیچ مهارتی مهم‌تر از این نیست که یاد بگیرید چگونه عادت‌های‌تان را کنترل کنید. اگر نتوانید عادت های تان را کنترل کنید آنها شما را کنترل خواهند کرد.

می توان با بهره گیری از یک رویکرد مناسب هر عادتی را در ۳۰ روز تغییر داد. با تقسیم ۳۰ روز به  سه مرحلۀ ده روزه شروع کنید.

مرحلۀ اول (ده روزۀ اول): تحمل ناپذیر: ده روز نخست یک عادت جدید و یا خلاص شدن از شرّ یک عادت قدیمی می تواند تقریباً غیرقابل تحمل باشد. مشکلِ بیشتر مردم این است که نمی دانند این ۱۰روز غیرقابل تحمل، موقتی است. این همان جایی است که شما نسبت به آن ۹۵درصدی که رها می کنند برتری دارید.

مرحلۀ دوم (ده روزۀ دوم): ناخوشایند: اگرچه این ده روز غیرقابل تحمل نیستند، ام هنوز ناخوشایند  و نیازمند انضباط و تعنداتی از سوی شما هستند.

مرحلۀ سوم(ده روزۀ سوم): توقف ناپذیر: این ده روز برای تقویت عادت جدید ضروری است. در این دوره شما از آن عادت واقعاً لذت می برید و همین سبب می شود که آن را در آینده نیز ادامه دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *