“پاتوقی برای آنان که با برداشتن گام‌های کوچک اما مستمر، به دنبال تغییرات بزرگ‌اند”

تغییر کن و جلوی ضرر بیشتر را بگیر

فرض کنید در شبی تاریک وارد مسیری می‌شوید و ناگهان بعد از دو ساعت رانندگی در جاده‌ای پر پیچ‌وخم متوجه می‌شوید که از مسیر اصلی منحرف شده‌ و از مقصد خیلی دور شده‌اید. در چنین شرایطی چه می‌کنید؟

برای من گاهی شده است و برای شما هم احتمالاً پیش آمده است که در رودربایستیِ حرفی که زده‌ایم یا کاری که شروع کرده‌ایم قرار گرفته‌ایم و علی‌رغم میل باطنی و توجه به خطابودن آن، همچنان جلو رفته‌ایم و تلاش کرده‌ایم تا آخر خط ادامه دهیم!

در چنین شرایطی، خسارت اصلی، زمانی نیست که تاکنون صرف شده؛ ضرر اصلی زمان‌هایی است که بعد از پِی بردن به بی‌فایده یا کم‌فایده بودن آن کار، یا اولویت نداشتنِ پیگیری آن هدف، همچنان برای آن صرف می‌کنیم؛ صرفاً به خاطر اینکه دلمان نمی‌آید از آن کاری که شروع کرده‌ایم دست بکشیم یا به هر نحو ممکن در تعارف با خودمان یا دیگران هستیم.

روی کارهایی که امروز انجام داده‌ای یا قصد انجام داری تأمل کوتاهی بکن و با جسارت و شجاعت، یکی را که به نظرت اولویت ندارد با کاری اولویت‌دار جایگزین کن. تغییر، شجاعت می­خواهد.

نویسندگان کتاب “دوباره فکر کن” در فصل “بهره­وری”، بخشِ “قهرمان نباشید” خیلی خوب این مفهوم را توضیح می‌دهند. پیشنهاد می‌کنم این مطلب را  از زبان آنها هم بشنوید:

“…اگر برای کاری که اصلاً ارزش ندارد زمان خیلی زیادی صرف کرده‌اید، آن را متوقف کنید. شما نمی‌توانید زمانِ ازدست‌رفته را برگردانید. بدترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است که بازهم زمان بیشتری هدر بدهید.”

 

این مقاله به مرور تکمیل می­شود….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *